poniedziałek, 2 marca 2009

Kiedy przejazd na potrzeby własne może być wykonywany przez małżonka przedsiębiorcy?


Żeby przejazd mógł być zakwalifikowany jako przewóz na potrzeby własne, pojazd musi być prowadzony przez przedsiębiorcę lub jego pracownika.

Jeżeli nie zatrudniasz pracowników, to w zasadzie powinieneś prowadzić pojazd osobiście. Jednak jest od tej zasady jeden wyjątek – za kierownicą może usiąść też Twój małżonek.


Kiedy przejazd może być wykonywany przez małżonka przedsiębiorcy?

Małżeństwo jest szczególnego rodzaju stosunkiem prawnym, zakładającym wzajemną pomoc i współpracę. Udzielanie Ci przez małżonka pomocy w prowadzonej przez Ciebie działalności wynika z obowiązku współdziałania małżonków na rzecz założonej przez nich rodziny i nie podlega zasadzie odpłatności.
 
Dlatego też działanie osoby, która udziela pomocy swemu małżonkowi w prowadzonej przez niego działalności i w związku z tym wykonuje określoną czynność, np. kierowanie pojazdem, traktowane jest na równi z działaniem małżonka, który prowadzi działalność.  

Przykład
Kiedy może wystąpić taka sytuacja?
Anna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej żywych zwierząt. Kupiła 30 sztuk drobiu i musiała przewieźć je niezwłocznie od hodowcy do swojej firmy. Jednak jedyny zatrudniony przez Annę kierowca nie pojawił się w pracy, ponieważ musiał się zaopiekować chorym dzieckiem. W tej sytuacji przejazd wykonał Marek – mąż Anny.
 
Ten transport – oczywiście, jeśli były zachowane pozostałe warunki określone w ustawie o transporcie drogowym – jest przewozem na potrzeby własne, ponieważ Anna skorzystała z pomocy męża.





Jak często można Cię wyręczyć?
Pomoc małżonka może mieć charakter jednorazowy, incydentalny – wtedy małżonek działa jakby w zastępstwie przedsiębiorcy. Sytuacja taka nastąpi, gdy z nieprzewidzianych powodów, takich jak np. choroba, konieczność opieki nad chorym członkiem rodziny czy nieoczekiwana nieobecność jedynego zatrudnionego kierowcy, zachodzi konieczność udzielenia pomocy małżonkowi w prowadzonej przez niego działalności. 
 
Nie oznacza to, że przedsiębiorca może korzystać z pomocy małżonka tylko w sytuacjach nagłych. Wzajemna pomoc w zakresie prowadzonej przez jednego z nich działalności gospodarczej może mieć również postać stałej współpracy. Musisz jednak pamiętać, że w takiej sytuacji współmałżonek osoby prowadzącej działalność gospodarczą, który współpracuje bez umowy o pracę, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu zgodnie z art. 6 ust 1 pkt 5 w zw. z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
 
Oczywiście, żeby przejazd wykonywany przez małżonka przedsiębiorcy mógł być uznany przez inspektorów za przewóz na potrzeby własne, muszą być spełnione również pozostałe warunki określone w art. 4 ustawy o transporcie drogowym.
 
Michał Petranik
prawnik specjalizujący się w zagadnieniach związanych z czasem pracy kierowców,
asystent sędziego w WSA w Warszawie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz