środa, 11 marca 2009

Jakie prawa mają pracownicy w związku z przejęciem firmy transportowej?

Często podczas zapaści finansowej właściciele firm transportowych rozważają odsprzedanie części firmy innemu podmiotowi. Co się dzieje wówczas z pracownikami?

Pracownicy nie mają wpływu na to, czy przejęcie zakładu pracy lub jego części między określonymi podmiotami zostanie dokonane. Przejście do nowego pracodawcy nie wymaga również zgody pracownika. Jedyne, co może zrobić pracownik, któremu zmiana pracodawcy nie odpowiada, to rozwiązanie umowy za 7-dniowym uprzedzeniem.

Jak pracownik może rozwiązać umowę o pracę?
Wolno mu tego dokonać w terminie 2 miesięcy od dnia przejęcia zakładu pracy lub jego części. Skutki rozwiązania umowy w tym trybie są takie, jakby umowę wypowiedział pracodawca.  

Przykład
Kiedy kierowca nie będzie już Twoim pracownikiem?
Z dniem 1 stycznia przejąłeś firmę transportową i pracowników od swojego ojca. Michałowi, który był w niej kierowcą przez 15 lat (na podstawie umowy na czas nieokreślony), nie odpowiadała praca u Ciebie, więc 31 stycznia złożył oświadczenie, że rozwiązuje umowę za 7-dniowym uprzedzeniem.

Jego umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu 7 lutego, niezależnie od długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Przy zastosowaniu tego trybu rozwiązania umowy o pracę pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie ani odszkodowanie za okres wypowiedzenia.

Jakie skutki ma przejęcie zakładu pracy dla pracowników?
Podstawowym skutkiem przejęcia zakładu pracy przez inny podmiot jest zachowanie ciągłości zatrudnienia pracownika.

Nowy pracodawca staje się stroną dotychczasowego stosunku pracy. Oznacza to, że wstępuje z mocy prawa w umowy zawarte pomiędzy poprzednim pracodawcą a pracownikami (wyjątek stanowi uzgodnienie warunków pracy i płacy z pracownikami zatrudnionymi na innej podstawie niż stosunek pracy.


Uwaga!
Fakt przejęcia zakładu pracy nie może być podstawą do wypowiedzenia pracownikowi umowy.

Nowy pracodawca nie ma obowiązku zawierania nowych umów o pracę, a dotychczasowy nie wystawia świadectw pracy. Ponadto okres pracy przepracowany u poprzedniego pracodawcy wliczany jest do stażu pracy u nowego.

Beata Naróg
prawnik,
specjalista z zakresu prawa pracy,
w latach 2003–2007 pracownik PIP zajmujący się udzielaniem porad prawnych,
obecnie prowadzi firmę doradczą Doradztwo i Usługi Kadrowe DEFIDE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz