środa, 14 października 2009

Kiedy i jak dokonuje się wpisów do KPiR?

Wielu przedsiębiorców w ramach oszczędności rezygnuje z usług biura rachunkowego i zaczyna samodzielnie prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Jak to się robi?

Niektórzy podatnicy mają wątpliwości, czy jeśli chodzi o dokonywanie wpisów do KPiR stosować terminy przewidziane w rozporządzeniu o KPiR czy w updof (daty, w których powstaje przychód oraz koszt uzyskania przychodów). Przepisy rozporządzenia mają charakter regulacji szczególnej w stosunku do ustawy, więc wpisów do księgi musisz dokonywać w terminach określonych w rozporządzeniu. Jakie to terminy?
Kiedy odnotowywać poniesione koszty?


Zakup towarów handlowych przeznaczonych do odsprzedaży i materiałów podstawowych musi zostać ujęty w księdze niezwłocznie po ich otrzymaniu (należy to rozumieć jako otrzymanie w miejscu prowadzenia działalności), a najpóźniej przed ich przekazaniem do magazynu lub do przerobu.

Wpisy dotyczące pozostałych kosztów ujmujesz w księdze raz dziennie, po zakończeniu dnia, a najpóźniej przed rozpoczęciem działalności w następnym dniu.
Kiedy odnotowywać przychody?
Przychody udokumentowane fakturami możesz ujmować w księdze raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później jednak niż do rozpoczęcia działalności w następnym dniu. Gdy z tytułu przychodów wystawiasz danego dnia więcej faktur, to cały przychód możesz ująć jednym wpisem, podając łączną kwotę ustaloną na podstawie zestawienia sprzedaży.

Taki dowód powinien zawierać co najmniej następujące dane: datę i kolejny numer zestawienia, numery („od .........do ........”) faktur objętych zestawieniem, sumę zbiorczą tych faktur oraz podpis podatnika lub osoby, która sporządziła zestawienie.

Przychody nieudokumentowane również wpisujesz raz na dzień po jego zakończeniu, a najpóźniej przed rozpoczęciem działalności w następnym dniu. W odniesieniu do przychodów nieudokumentowanych po zliczeniu kasy należy sporządzić dowód wewnętrzny, w którym wykażesz kwotę tak uzyskanego przychodu.

Jeśli prowadzisz księgę w innym miejscu niż faktyczne miejsce działalności, w związku z czym masz też ewidencję sprzedaży nieudokumentowanej, kwotę przychodu wynikającego z podsumowania ewidencji możesz ująć w księdze jednym wpisem na koniec danego miesiąca.



Gdy w miejscu prowadzenia działalności stosujesz kasę fiskalną, to kwotę przychodu (netto) wpisujesz na podstawie:
• wydruku raportów dobowych – wówczas odnotowujesz wynikające z nich kwoty w księdze po zakończeniu dnia, a najpóźniej przed rozpoczęciem działalności w następnym dniu,
• miesięcznego zestawienia raportów dobowych – ujmujesz wynikającą z niego kwotę do księgi na koniec miesiąca.

Zestawienie takie powinno zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy, numery i daty raportów dobowych, wynikającą z raportów łączną kwotę należności, pomniejszoną o łączną kwotę podatku i skorygowaną o wartości dotyczące zwrotów towarów, wynikające z odrębnych ewidencji.

Jeżeli do celów VAT prowadzisz ewidencję (mogą nią być rejestry sprzedaży i faktury VAT oraz ewentualnie raporty z kasy fiskalnej), na podstawie której sporządzane są deklaracje VAT, przychód możesz ująć w księdze jako łączną kwotę na koniec miesiąca. Uzyskasz ją z zestawienia sporządzonego na podstawie ewidencji VAT.

Zestawienie to powinno zawierać co najmniej następujące dane:
• datę i kolejny numer zestawienia,
• sumę przychodów ze sprzedaży netto, pomniejszoną o wartość towarów i usług, niestanowiącą przychodów w rozumieniu updof i powiększoną o przychody nieobjęte obowiązkiem ewidencjonowania do celów VAT (np. o odsetki, otrzymane odszkodowania i inne tym podobne przychody).

Marian Szałucki
doradca podatkowy

1 komentarz:

kpir pisze...

Witam! Prowadzę już drugą w swoim życiu działalność gospodarczą i uważam, że jak dotąd dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Jest to dla mnie całkiem zrozumiałe i logiczne, nie jestem specjalistą w dziedzinie finansów , ale akurat kpir mam w jednym palcu :)

Prześlij komentarz