wtorek, 15 lutego 2011

Wypowiedzenie kierowcy umowy – jak sformułować przyczynę

W przypadku wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony musisz podać jego przyczynę. Nie jest łatwo ją sformułować. Dlaczego?

Przyczyna wypowiedzenia musi być rzeczywista, czyli prawdziwa, i konkretna. Prawdziwa przyczyna wypowiedzenia to taka, którą jesteś w stanie udowodnić przed sądem wszelkimi dostępnymi dowodami, tj. za pomocą zeznań świadków, notatek, ocen pracownika, e-maili. W wypowiedzeniu wpisuj więc to, co się rzeczywiście zdarzyło i co jesteś w stanie udowodnić w trakcie procesu sądowego (wyrok SN z 7 kwietnia 1999 r., I PKN 645/98, OSNAP 2000/11/420, OSNAP 2000/12/461). Już wypisując wypowiedzenie, musisz się przygotować na ewentualny proces przed sądem!

Przykład
Dlaczego warto to dobrze przemyśleć?
Andrzej, zatrudniony u Ciebie jako kierowca, nocuje w hotelach i przedstawia Ci faktury z tych miejsc. Któregoś razu orientujesz się, że faktury są fałszywe. Sprawdzasz to, dzwoniąc do hotelu, który potwierdza Twoją hipotezę. W związku z tym wypowiadasz Andrzejowi umowę o pracę, wpisując jako przyczynę: „Fałszowanie faktur przez pracownika”.

W trakcie procesu sądowego żona Andrzeja zeznaje, że to ona fałszowała faktury. Andrzej zaś żąda przywrócenia do pracy, przyczyna wypowiedzenia wpisana w wypowiedzeniu jest bowiem, jego zdaniem, nieprawdziwa. W opisanym przypadku jako przyczynę powinieneś podać: „Przedstawianie pracodawcy przez pracownika sfałszowanych faktur”.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Wypowiedzenie umowy – sformułowanie przyczyny” w aktualizacji 68 „Poradnika Przewoźnika”.

Iwona Jaroszewska-Ignatowska
radca prawny prowadzący
Kancelarię Prawa Pracy w Warszawie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz