wtorek, 8 lutego 2011

Dokument przewozowy dla cysterny

Co powinieneś wpisać w dokumencie przewozowym wystawionym na przejazd próżnej nieoczyszczonej cysterny w rubrykach: „Nadawca" i „Odbiorca"?

Zgodnie z umową ADR „nadawca" oznacza przedsiębiorstwo, które wysyła towary niebezpieczne, zarówno we własnym imieniu, jak i w imieniu osoby trzeciej. „Odbiorca" natomiast to odbiorca zgodnie z umową przewozu lub przedsiębiorstwo, które odbiera ładunek z towarami niebezpiecznymi po jego przybyciu.

Czy można nie podawać nadawcy i odbiorcy?

Zgodnie z treścią przepisu 5.4.1 u mowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) każdy dokument przewozowy powinien zawierać m.in. nazwę i adres nadawcy oraz nazwę i adres odbiorcy (odbiorców). Żaden przepis umowy ADR nie zwalnia z obowiązku wpisywania tych informacji w dokumencie przewozowym, gdy przewóz dotyczy próżnej nieczyszczonej cysterny. Należy więc uznać, że informacja o nadawcy i odbiorcy jest niezbędnym elementem dokumentu przewozowego ADR i bezwzględnie trzeba ją tam zawrzeć również w tym przypadku.

Nie ulega też wątpliwości, że dane zawarte w tym dokumencie muszą być zgodne z prawdą i odpowiadać stanowi faktycznemu. Mają niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa , zwłaszcza w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, gdy służby ratownicze muszą niemal natychmiast uzyskać jak najwięcej informacji odnośnie do składu przewożonej substancji, miejsca jej pochodzenia i przeznaczenia.

Co wpisać w rubrykach „Nadawca" i „Odbiorca"?

Nie ma potrzeby tworzenia odrębnego dokumentu przewozowego, w którym użytkownik cysterny będzie widniał zarówno jako nadawca, jak i odbiorca. Według przepisu 1.2.1 umowy ADR taki dokument nie odpowiadałby stanowi faktycznemu i mógłby wprowadzić w błąd odpowiednie służby w razie sytuacji awaryjnej. Przepis 5.4.1.1.6.2.3 umowy ADR stanowi, że gdy próżne nieoczyszczone jednostki ładunkowe, zawierające pozostałości towarów niebezpiecznych klas innych niż klasa 7, są zwracane do nadawcy, podczas ich przejazdu może być użyty dokument przewozowy przygotowany dla jednostek w stanie ładownym. W takim przypadku usuwa się informację dotyczącą ilości towaru (poprzez jej wymazanie, przekreślenie lub w inny sposób), a zamiast niej wpisuje się wyrazy „PRÓŻNE NIEOCZYSZCZONE, ZWROT".

Dzięki takiemu dokumentowi każdy z łatwością będzie mógł ustalić nie tylko fakt, że chodzi o próżną nieczyszczoną cysternę, ale także dowie się, kto był nadawcą i odbiorcą przewożonego ładunku, jaka była data przewozu, miejsce rozładunku i wyładunku oraz uzyska inne, często niezwykle istotne informacje.

Podstawa prawna:
- Przepisy 5.4.1 oraz 5.4.1.1.6.2.3 umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie 30 września 1957 r. (Dz.U. z 2009 r. nr 27, poz. 162).

- Więcej porad na ten temat znajdziesz w rubryce „Pytania i odpowiedzi" aktualizacji 67 „Poradnika Przewoźnika ".

Piotr Kowalski
specjalista z zakresu
transportu drogowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz