wtorek, 1 marca 2011

Jakie wymagania formalne musi spełniać odwołanie do ITD?

Jeśli odwołujesz się od decyzji Inspekcji Transportu Drogowego, pamiętaj, że odwołanie musi spełniać tzw. wymogi formalne.

Jest to pierwsza rzecz, którą sprawdzają urzędnicy, zanim zaczną rozpoznawać Twoje odwołanie. Wymogi formalne, które musisz spełnić, to:
1) dochowanie 14-dniowego terminu,
2) własnoręczny podpis, chyba że dysponujesz podpisem elektronicznym,
3) oznaczenie, od jakiej decyzji się odwołujesz,
4) stwierdzenie, że nie zgadzasz się z decyzją inspektora ITD.

Dochowaj terminu 14 dni
Postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia na Ciebie kary przez ITD kończy się wydaniem decyzji, którą doręczy Ci urząd. Ważna jest data, kiedy tę decyzję odbierzesz. Dlatego powinieneś zawsze zapisywać sobie, najlepiej na kopertach, daty odbioru korespondencji. Od dnia odebrania decyzji liczy się termin, w którym możesz złożyć odwołanie. Wynosi 14 dni, a więc np. gdy odebrałeś decyzję 1 marca, odwołanie możesz złożyć w terminie od 1 do 14 marca.

Taki pośpiech jest dla Ciebie bardzo niekorzystny. A to dlatego, że w odpowiedzi otrzymasz od ITD postanowienie o niedopuszczalności wniesienia odwołania z uwagi na odwołanie się od decyzji, która nie była jeszcze w obrocie prawnym. Na nic nie zda się wysyłanie odwołania ponownie, wtedy minie już termin do jego wniesienia i otrzymasz postanowienie o przekroczeniu terminu. Sprawa nie zostanie rozpatrzona w ogóle. Dlatego tak ważne jest, abyś zapisał datę otrzymania decyzji i złożył odwołanie w terminie 14 dni, licząc od dnia odbioru przez Ciebie tej decyzji.

Pamiętaj!
Nie składaj odwołania przed terminem! Taka sytuacja może się zdarzyć np. wtedy, gdy telefonicznie dowiedziałeś się, że decyzja została już wydana, wysłana, ale jeszcze do Ciebie nie dotarła. Spiesząc się, wysyłasz odwołanie, a dopiero później odbierasz decyzję.

Własnoręczny podpis
Odwołanie musi być własnoręcznie podpisane przez przedsiębiorcę lub osobę przez niego upoważnioną. Bardzo często przewoźnicy piszą odwołania na komputerze i podpisują się pod treścią pisma również komputerowo. To jest najczęstszy błąd, jeśli chodzi o odwołania. Dlatego pamiętaj, że po wydrukowaniu pisma musisz się pod nim własnoręcznie podpisać (długopisem, piórem). Najlepiej czytelnie, z podaniem imienia i nazwiska, tak aby urzędnik nie miał wątpliwości, kto złożył podpis. W przypadku gdy będzie miał wątpliwości, wezwie Cię do dokonania podpisu lub złożenia wyjaśnień, co wydłuży postępowanie.

Możesz zlecić napisanie odwołania do ITD każdej osobie, która lepiej niż Ty poradzi sobie z jego napisaniem lub np. ma na to więcej czasu. Wówczas pod odwołaniem powinna się podpisać ta osoba – swoim imieniem i nazwiskiem. Może to być np. Twoja księgowa lub każdy inny pracownik, jak również osoba niezwiązana z Twoją firmą.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Odwołania od kar ITD – jakich argumentów warto użyć, a jakich nie” w aktualizacji 68 „Poradnika Przewoźnika”.

Agata Sawicka
prawnik,
specjalista z zakresu transportu drogowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz