poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Współpraca z kierowcą prowadzącym własną firmę – dokumenty

Przewoźnik drogowy, wykonujący przewozy na podstawie licencji na transport, może zawierać z kierowcami zarówno umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawne. Ma również prawo korzystać ze świadczenia na jego rzecz usług kierowania pojazdami przez innych przedsiębiorców.


Zapowiedź
Kierowca, którego właśnie przyjąłeś do pracy, podobnie jaki inni Twoi pracownicy, musi okazywać podczas kontroli ITD zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu. Jeśli wcześniej nie pracował, sprawa jest prosta - wypisujesz je na podstawie oświadczenia kierowcy. Co jednak powinieneś zrobić, gdy kierowca pracował wcześniej w innej firmie? Tego dowiesz się z rubryki „Pytania i odpowiedzi" w aktualizacji 75 „Poradnika Przewoźnika" .

Forma zatrudnienia czy nawiązania współpracy nie wpływa jednak w żaden sposób na obowiązki przewoźnika w zakresie wyposażenia kierowcy w wymagane dokumenty . Różnice występują tylko, jeśli chodzi o kwestie podatkowe i ubezpieczeniowe, nie są związane z przepisami transportowymi.

Dokumenty dla kierowcy
Artykuł 87 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym nakłada na Ciebie obowiązek wyposażenia kierowcy w odpowiednie dokumenty. Jeżeli kierowca przedsiębiorca wykonuje w Twoim imieniu i na podstawie Twojej licencji usługę przewozową, należy uznać, że w dalszym ciągu Ty jesteś przewoźnikiem, a on kierowcą. Trzeba więc wyposażyć go w te same dokumenty, w które wyposażasz swoich pracowników, tj.:
• wypis z licencji,
• dokument przewozowy,
• prawo jazdy,
• dowód rejestracyjny pojazdu,
• dowód opłacenia składki ubezpieczeniowej,
• wykresówki lub dane cyfrowe z poprzednich 28 dni.

Kwalifikacja wstępna
Może się zdarzyć, że kierowca, z uwagi na termin uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami, nie ma jeszcze wpisu do prawa jazdy. W tej sytuacji powinieneś skierować go na badania lekarskie i psychologiczne oraz wystawić mu zaświadczenie potwierdzające spełnianie wymogów ustawy. Przewiduje to art. 5 ust. 1 ustawy z 17 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym .

Wykresówki i zaświadczenie
Za dni, w których kierowca nie kierował ciężarówką, powinieneś wystawić mu zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu. Obowiązek ten ciąży na Twojej firmie, nawet w przypadku gdy zawierasz z kierowcą umowę o współpracy na zasadzie świadczenia przez niego usług kierowania pojazdem. Jeśli Twoja współpraca z nim dopiero się rozpoczyna, należy poprosić go o pisemne oświadczenie dotyczące jego aktywności w poprzednich 28 dniach i na tej podstawie wystawić zaświadczenie.

Więcej tego typu porad znajdziesz w rubryce „Pytania i odpowiedzi" w aktualizacji 74 „Poradnika Przewoźnika " .

Podstawa prawna
• Rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 z 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym.
• Decyzja Komisji nr 2007/ /230/WE z 12 kwietnia 2007 r. w sprawie formularza dotyczącego przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie drogowym (Dz.Urz. UE L 99 z 14 kwietnia 2007 r., str. 14 ze zm. z 2009 r.).
• Ustawa z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity: Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.). l Ustawa z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.).

Piotr Kowalski
specjalista z zakresu
transportu drogowego

 

10 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Wzorowe relację w takiej sytuacji mają ludzie z http://kiedywywoz.pl/, wszystko profesjonalnie.

Angela pisze...

Bardzo ciekawy post, merytorycznie niezwykle wartościowy.

Leszek pisze...

Bardzo interesujący wpis :)

Olo pisze...

Wartościowy wpis, szkoda że nie ma nowych ;/

robo pisze...

Czekamy na kolejne wpisy, brakuje czegoś nowego!

Marek pisze...

Przydatny wpis, dobrze się czyta ;)

adzik pisze...

dzięki za wszystkie wskazówki, bardzo przydatny wpis :)

w co inwestować pisze...

Muszę przyznać, że blog jest naprawdę interesujący.

Szkolenia ADR pisze...

prawo przewozowe i ADR to rzeczywiście złożone tematy, czasami może warto skorzystać więc z odpowiednich szkoleń.

Max pisze...

Oczywiście nie zapomnijmy jeszcze o tym, co najważniejsze w przewozie osób i rzeczy czyli o licencji transportowej. Ja niedawno załatwiłem sobie do mojej firmy, póki co działam sam, a w przyszłości, jak się firma rozkręci to zatrudnię pracowników.

Prześlij komentarz