środa, 6 października 2010

Co masz zawrzeć w informacji o przepisach z zakresu czasu pracy?

Razem z umową o pracę powinieneś wręczyć kierowcy informację o przepisach z zakresu czasu pracy. Co powinno się w niej znaleźć?

Ani w dyrektywie WE 2002/15, ani w ustawie o czasie pracy kierowców nie zawarto konkretnych wymogów, które przepisy należy przytoczyć w treści informacji o czasie pracy dla kierowców. Wiadomo jedynie, że ma się tam znaleźć wyliczenie norm obowiązujących zarówno w całym kraju, jak i w zakładzie pracy, w którym kierowca jest zatrudniony. To znaczy, że musisz umieścić w tym dokumencie przepisy ustaw i rozporządzeń, a także aktów wewnątrzzakładowych, np. regulaminu pracy czy układu zbiorowego pracy. Ponadto informacja ma uwzględniać wyłącznie przepisy obowiązujące tego konkretnego kierowcę.

OpenX Javascript Tag v2.8.0 */-->

A zatem nie wolno Ci się ograniczyć do przekazania mu wydrukowanych całych aktów prawnych. Musisz wręczyć kierowcy dokument zawierający tylko wybrane artykuły, które dotyczą właśnie jego. W informacji wyliczasz przepisy, które obowiązują kierowcę w zakresie:

  • czasu pracy - te przepisy wynikają z aktów wewnątrzzakładowych i ustawy o czasie pracy kierowców - oraz
  • czasu jazdy.

Przepisy na temat czasu pracy wynikające z aktów wewnątrzzakładowych i ustawy określają organizację czasu pracy kierowcy, m.in. jego system czasu pracy i długość okresu rozliczeniowego. Ustawa o czasie pracy kierowców przewiduje 5 systemów czasu pracy, w których może być zatrudniony kierowca. Okresy rozliczeniowe mogą trwać od 1 do 4 miesięcy. Dobrze byłoby też zawrzeć w informacji dla kierowców wysokość wynagrodzenia za specyficzne dyżury, które występują tylko w tej grupie zawodowej.

Przepisy o czasie jazdy

Ponadto w informacji muszą się znaleźć przepisy na temat czasu jazdy. To, które z nich masz wybrać, zależy od rodzaju przewozów wykonywanych przez kierowcę. Będą to przepisy:

  • rozporządzenia WE nr 561/2006 - gdy kierowca wykonuje przewozy krajowe lub międzynarodowe, ale tylko na obszarze UE, albo
  • umowy AETR - jeżeli kierowca wykonuje przewozy międzynarodowe poza UE, lub
  • rozdziału 4a ustawy o czasie pracy kierowców - jeśli kierowca jest zatrudniony w komunikacji miejskiej i podmiejskiej (przewozy regularne na trasach do 50 km).

W informacji przeznaczonej dla kierowców wykonujących przewozy wyłączone ze stosowania rozporządzenia nr 561/2006 lub umowy AETR zamieszczasz tylko przepisy o obowiązującym ich czasie pracy wynikającym z aktów wewnątrzzakładowych i ustawy o czasie pracy kierowców.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule "Dokumenty, które muszą towarzyszyć umowie o pracę z kierowcą" z aktualizacji 63 "Poradnika Przewoźnika".

Łukasz Prasołek

asystent sędziego w Izbie
Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Sądu Najwyższego,
specjalista z zakresu czasu pracy kierowców,
były pracownik PIP

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz