wtorek, 5 kwietnia 2011

Odszkodowanie od kierowcy, który spowodował wypadek

Może się zdarzyć, że kierowca spowoduje wypadek, po czym odejdzie z pracy, Czy masz prawo wówczas żądać od niego odszkodowania?


Takie sytuacje zdarzają się w wielu firmach transportowych. Kierowca powoduje wypadek. Po przyjeździe do firmy powiadamia pracodawcę, że się zwalnia i sprawa wypadku go nie interesuje - to problem pracodawcy. Policja ustala, że wypadek nastąpił z winy tego kierowcy - np. z powodu nietrzymania odpowiedniej odległości. Ciężarówka zostaje wyceniona przez rzeczoznawcę jako szkoda całkowita. Czy w tej sytuacji kierowca ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę?


Przewozy wykonywane przez brata i ojca właściciela firmy. Zdarza się, że kierowcami w firmie transportowej są osoby spokrewnione z jej właścicielem, np. brat i ojciec właściciela. Kierowcy spełniają wymagania ustawy o transporcie drogowym, ale nie są związani z firmą żadną umową. Jakie sankcje grożą w tej sytuacji firmie ze strony ITD , PIP, US i ZUS? Tego dowiesz się z artykułu na ten temat w aktualizacji 70 „Poradnika Przewoźnika ".

Fakt, że kierowca nie jest już pracownikiem, nie ma wpływu na dochodzenie od niego odszkodowania. Taka możliwość istnieje dopóty, dopóki roszczenie o naprawienie szkody nie ulegnie przedawnieniu.

Uwaga!
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Natomiast roszczenie pracodawcy o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ulega przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu szkody

Jeżeli kierowca nie podejmuje z Tobą żadnych rozmów w tej kwestii i nie zechce naprawić wyrządzonej szkody polubownie, możesz skierować sprawę na drogę sądową. Przy ustalaniu wysokości szkody powinieneś uwzględnić ewentualne odszkodowanie, jakie za zniszczony samochód wypłaciła firma ubezpieczeniowa.



Więcej podobnych porad znajdziesz w aktualizacji 69 „Poradnika Przewoźnika "  w rubryce Pytania i odpowiedzi".

Podstawa prawna:
Art. 291 Kodeksu pracy.

Beata Naróg
prawnik,
specjalista z zakresu prawa pracy,
w latach 2003-2007 pracownik PIP
zajmujący się udzielaniem porad prawnych,
obecnie prowadzi firmę doradczą
Doradztwo i Usługi Kadrowe DEFIDE

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz