środa, 17 sierpnia 2011

Zmiany w przepisach o kontroli Państwowej Inspekcji Pracy

W najbliższym czasie możemy się spodziewać istotnych zmian w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy.

Zmodyfikowane zostaną zasady przeprowadzania kontroli i karania za wykryte naruszenia. M.in. inspektorzy zyskają dodatkowe środki prawne do stosowania wobec pracodawców –polecenia. Będą mogli też odstąpić od nałożenia mandatu.

Zapowiedź

Każdy, kto zatrudnia kierowców, ma obowiązek pro¬wadzenia ewidencji ich czasu pracy. W przepisach przewidzia¬no, że ewidencja może być sporządzana w jednej z kilku form, a więc masz prawo wybrać taką postać, jaka jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Która forma będzie najodpowiedniejsza dla Ciebie i jak ją stosować? Tego dowiesz się z artykułu „Ewidencja czasu pracy kierowców – wybierz najkorzystniejsze rozwiązania”. Opublikujemy go w aktualizacji 74 „Poradnika Przewoźnika”.



Inspektor będzie mógł Ci wydać polecenia
Do katalogu środków prawnych, których może użyć inspektor pracy, gdy wykryje w Twojej firmie narusze¬nia przepisów, zostało dodane polecenie. Można je będzie stosować tylko w sytuacjach, w których dotychczas były używane wystąpienia, a więc w razie stwierdzenia naruszeń dotyczących prawnej ochrony pracy, które nie uzasadniają skierowania do pracodawcy nakazu.

Polecenia, w przeciwieństwie do wystąpień, mają być wydawane ustnie. Inspektor będzie je stosował w przypad¬ku wykrycia drobnych nieprawidłowości z zakresu prawa pracy, które mogą zostać przez pracodawcę usunięte w cza¬sie trwania kontroli lub niezwłocznie po jej zakończeniu. Natomiast pisemne wystąpienia będą nadal stosowane, ale tylko w sprawach wyższej wagi.

Wprowadzenie poleceń ma uprościć pracę inspektora i zmniejszyć ilość gromadzonej przez niego dokumenta¬cji. Inspektor będzie miał obowiązek odnotować wydane polecenia jedynie w treści protokołu z kontroli. Nie będzie musiał, jak dotychczas, tworzyć w tym celu dodatkowych dokumentów.

Możesz się uchronić przed mandatem
Zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy mają nie tylko przyspieszyć przeprowadzane kontrole, ale też dać efekt prewencyjny. Dlatego nowelizacja przewiduje również moż¬liwość odstąpienia przez inspektora od ukarania pracodawcy.

Będzie to możliwe jedynie w uzasadnionych przypad¬kach, gdy:
• pracodawca dopiero rozpoczął działalność;
• nie stwierdzono:
– bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracowni¬ków albo innych osób wykonujących pracę, w przypadku wykroczeń przeciwko przepisom lub zasadom bhp, bądź
– popełnienia wykroczenia z winy umyślnej – w pozosta¬łych sprawach.

Oznacza to, że jeśli popełniłeś wykroczenie przeciw prawom pracowniczym nie ze swojej winy lub naruszyłeś przepisy bhp, ale nie doszło do bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia załogi, to możesz wystąpić do inspektora o odstąpienie od wymierzenia mandatu.

Wówczas inspektor poucza pracodawcę o tym, jak zorga¬nizować pracę zgodnie z wymogami prawa, i odbiera od niego oświadczenie o terminie usunięcia uchybień ujawnionych w toku kontroli. Co istotne – sposób, w jaki sformułowano ten przepis, wskazuje, że pracodawca dopiero rozpoczynający działalność może o to wnosić również w przypadku naruszeń bhp powodujących zagrożenie dla życia i zdrowia załogi oraz zawinionych wykroczeń przeciw prawom pracowników.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Zmiany w przepisach o kontroli Państwowej Inspekcji Pracy” w aktualizacji 73 „Poradnika Przewoźnika”.


Agata Lankamer-Prasołek

prawnik specjalizujący się w zagad¬nieniach
z zakresu prawa pracy i czasu pracy kierowców,
były pracownik PIP,
wspólnik w firmie doradczo-szkoleniowej
„Pogotowie Kadrowe – Lankamer – Prasołek” sp. j.

Karol Lankamer
prawnik specjalizujący się
w zagadnieniach z zakre¬su bhp i czasu pracy kierowców,
były pracownik PIP,
wspólnik w firmie doradczo-szkoleniowej
„Pogotowie Kadrowe – Lankamer – Prasołek” sp. j.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz